پرقدرت ترین ماشین آتش نشانی در دنیا

پس از حادثه پلاسکو و انتقادهای فراوان کاربران از کمبود امکانات مامورین اطفای حریق ایران، موضوع بهبود این وضعیت به شدت مورد بحث قرار گرفته است.

به گزارش اسپوتنیک، حادثه پلاسکو نشان داد که تهران در بروزچه حوادثی می تواند بسیار آسیب پذیر باشد. کمبود امکانات نیروی های آتش نشانی برای غلبه بر حریق یکی از دلایل گسترش آتش سوزی های گشترده نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر دنیا نیز می باشد.
چندی است تصاویر و ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی با نام “بزرگترین و قدرتمندترین خودرو آتش نشانی” منتشر شده است که نشان می دهد چگونه این غول آتش نشان، به جنگ حریق می رود. این خوردو که تانک اطفای حریق “Big Wind” نام دارد توسط مهندسان مجارستانی به سفارش ایالات متحده ساخته شده است. بیگ وایند در حقیقت یک خودروبا زنجیره های بولدوزری اطفای حریق منحصربفرد است که برای خاموش کردن آتش در نقاط حساس همچون چشمه های نفتی و استخراج گاز در نظر گرفته شده است. گفته می شود این خوردو آتش نشانی بر پایه تانک “تی-34” روسیه ساخته شده و به 2 موتور توربوجت جنگنده میگ-21 برای پرتاب آب مجهز است. بیگ وایند می تواند در هر ثانیه 830 لیتر و در هر دقیقه به طور متوسط حدودا 30 هزار لیتر آب را به سمت آتش پرتاب کند. به گفته برخی از تحلیلگران تاریخی، پس از این که ارتش عراق کویت را در دهه 1990 میلادی تسخیر کرد و سپس مجبور به عقب نشینی شد، چاه های نفت کویت را مین گذاری و منفجر کرد که شعله های آتش این مخازن براحتی قابل مهار نبودند. بدین ترتیب بود که ایده های مختلفی برای اطفای حریق های این چنین پیشنهاد شد و در نهایت خودرو اطفای حریق ساخت مهندسان مجارستانی به عنوان گزینه مناسب انتخاب شد.

کلمات کلیدی : خودرو آتش نشانی ، خودرو امداد و نجات ، بالابرآتش نشانی ، آمبولانس ، بالابر آتش نشانی ، خودروآتش نشانی ، خودروی آتش نشانی ، خودروهای آتش نشانی ، خودروی امداد و نجات ، ماشین آتش نشانی